O čem se mluví: Zeleň na sídlišti. Proč mizí?
V neustálé názorové konflikty mezi občany a radnicí dospěla situace na nýrském sídlišti. Jde o věc zcela banální. Město se na základě odborného posudku rozhodlo staré, navíc nevhodně umístěné, stromy nahradit novými. To se však mezi lidmi setkalo s nevolí…
Město Nýrsko si nechalo v loňském roce vypracovat odborný materiál, který se zabývá stavem zeleně na panelovém sídlišti Vančurova - Jiráskova v Nýrsku. Požadavek na zpracování projektové dokumentace vycházel z několika hlavních potřeb:
- Zeleň v celém zájmovém území je třeba postupně obnovit a k tomu je vhodné mít zpracován celkový generel s inventarizací současného stavu a s výhledem do budoucnosti. Z tohoto generelu pak budou vycházet všechny další dílčí a konkrétní projekty ozelenění jednotlivých lokalit, které budou na sebe vzájemně navazovat a tvořit jednotný celek.
- Je nutné zmapovat a vytipovat hodnotné a významné stromy, které by měly na sídlišti být zachovány i v budoucnu.
* Je třeba zjistit zdravotní stav stromů a vytipovat případné rizikové stromy z hlediska bezpečnosti.
- Je nutné provést zásadní údržbu stávající zeleně, neboť výsadby na "novém sídlišti" byly od doby jejich založení udržovány jen velmi málo a často neodborným způsobem.
- V zájmovém území je nutno přistoupit k zásadní revitalizaci pěší cestní sítě a komunikací a především parkového mobiliáře a prvku občanské vybavenosti. Na tyto kroky by měly navázat odpovídající sadové úpravy.
- Zeleň a především umístění a velikost stromů je třeba uvést do souladu se stavbami domů a vedením sítí technického vybavení. Právě na tyto faktory nebyl v mnoha případech při zakládání výsadeb brán zřetel.
- Výsadba v zájmovém území byla při stavbě sídliště provedena nekoordinovaně, neplánovaně a bez odborného sadovnického dohledu v letech 1960 - 1980. Z toho vyplývá, že na mnohých místech jsou dnes stromy nevhodně umístěny vzhledem k zajištění staveb, sítí technického vybavení, vzhledem k využití staveb (např. nadměrné zastínění oken, překážky provozu na komunikacích apod.) i z hlediska kompozice (vzrůstání jednotlivých stromů do sebe atd.).
- Některé dřeviny je nutné nahradit - odumírají, jsou poškozeny nebo jsou nevhodně umístěny vzhledem ke svým rozměrům a nárokům (příp. z kompozičního hlediska).
- Vyhodnocení aktuálního stavu mobiliáře a cestní sítě ve vymezeném prostoru a vytyčení hlavních směrů obnovy zařízení občanské vybavenosti.
Všechny tyto úkoly a problémy by měly být řešeny v rámci vyhotovené dokumentace. Zájmové území je vymezeno ulicemi Práce - Vančurova - Víta Nejedlého - pprp. Veitla. Jde tedy o území zastavěné hromadnou bytovou zástavbou. Všechny mapované stromy a navrhované úpravy vycházející z projektu se nacházejí na veřejném prostranství, na pozemcích Města Nýrska.
Podrobný terénní průzkum byl proveden ve vegetační sezóně roku 2002. Byly při něm zjišťovány a zkoumány řady údajů, mj. rod, druh, objem koruny, výška stromu v aktuálním stavu, obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí, báze koruny, věk, návrh opatření či zjištění potřeby zachovat nebo odstranit daný strom na lokalitě.
Trvalé travní porosty
V celém zájmovém území je celkem 95 základních ploch o výměře 25845 m2, které jsou z cca 95 % pokryty travními porosty. Trávníky jsou v průměrném zdravotním stavu. Na mnoha místech jsou však vymizelé vlivem sešlapávání a pojezdu mechanizace. Mnoho těchto problematických míst bude vyřešeno vybudováním nových chodníků a pěšin. Dále by mělo dojít k revitalizaci dětských hřišť a ostatních zařízení a mobiliáře.
Dřeviny
Celkem bylo na ploše zájmového území zjištěno 271 stromů a 147 keřů. Bylo tak zhodnoceno 418 dřevin. Všechny byly zakresleny v podobě značek do podrobných map (velikost značky odpovídá průměru koruny v době mapování).
Kvantitativně převažují na daném území jehličnaté stromy (52,8 %), poměr stromů ke keřům je zhruba v poměru 2:1. Podíl keřové výsadby je tedy velmi nedostatečný a v některých partiích má tedy zeleň charakter téměř lesního porostu.
Při rekognoskaci bylo shledáno, že celkový stav stromů je relativně dobrý. Jde v převážné většině o cca 30 - 40 leté výsadby, tzn. že stromy jsou nyní převážně v první fázi dospělosti. Naproti tomu keřová výsadba je značně sporadická, nejednotná a v mnoha případech ve špatném zdravotním stavu.
Relativně mnoho stromů z celkového počtu je vzhledem ke svým nárokům a velikosti nevhodně umístěno. Nejčastěji se jedná o vysázení příliš blízko budov a staveb nebo v příliš hustých skupinách, kde jednotlivé stromy vzrůstají do sebe, vzájemně se negativně ovlivňují v růstu a způsobují prosychání části koruny sousedních stromů.
Celkem 28 stromů je umístěno příliš blízko budov a staveb, 82 v hustých skupinách nebo příliš blízko jiným stromům a 25 v ochranném pásmu nadzemního vedení elektrického napětí. Při výsadbě těchto stromů nebyl evidentně brán zřetel na velikost dospělých jedinců. Ostatní stromy, vyhodnocené jako nevhodně umístěné, buď rostou příliš blízko různých komunikací a zhoršují tak na nich provoz, příp. zhoršují rozhledové poměry při provozu na silnicích, anebo jejich umístění nevyhovuje z hlediska kompozice - příliš zaplňují malý prostor nebo naopak do velkého prostoru jsou vysazeny malé, úzké druhy.
Ze všech současných stromů doporučuje projekt 51 stromů odstranit a víceméně nahradit jinou výsadbou. Z celkového počtu 271 stromů bude ošetřeno 96 stromů základním výchovným řezem v koruně (tzn. za účelem vhodného tvarování koruny a prevence před vznikem defektů a poškození), 24 jedinců vyžaduje bezpečnostní a zdravotní řez v celém prostoru koruny složitějšího charakteru. U čtyř stromů je evidován zásah konzervační.
Z celkového počtu 147 evidovaných keřů je nutno odstranit vykopáním celkem 49 jedinců - většinou pro přestárlost nebo nevhodné umístění. Třináct keřů bude ošetřeno zdravotním nebo zmlazovacím řezem na jejich stanovišti.
Taktéž stav mobiliáře a cestní sítě je nevyhovující. Pojízdné komunikace v areálu sídliště jsou v uspokojivém stavu, avšak většina tras komunikací pro pěší jsou velmi zanedbané, někdy až dokonce nebezpečné. Jak už bylo řečeno, některé trasy byly navíc navrženy nesprávně nebo nedostatečně, a proto dochází k naprosto typickému vyšlapávání nových tras a směrů.
K nové výsadbě...
Nechceme, aby výše uvedené řádky vyzněly jako kritika dosavadní dobrovolné práce nájemníků zmíněného sídliště. V době vzniku sídliště všechny kroky směřovaly ke zlepšení životního prostředí, a to výsadbou dostatečného množství zeleně, což se díky obětavé práci nájemníků podařilo. Postupem doby se ale stále častěji objevují problémy se vzrostlou zelení, a proto je potřeba údržbu zeleně řešit komplexně.
Nová výsadba je navržena tak, aby celé sídliště dostalo určitý uspořádaný ráz a aby bylo zvýšeno procento listnatých a kvetoucích stromů. Podstatnou změnou je výrazné doplnění keřových výsadeb středně vzrůstného charakteru, ale především nižších a půdopokryvných keřů. Zeleň v území tak obdrží celkem dynamičtější a plastičtější ráz s patřičným respektováním prostorových a pohledových vztahů. Samozřejmě však byla brána v úvahu i následná údržba v následujících letech. Konkrétně je doporučeno k výsadbě 120 stromů a celkem 16794 keřů.
Rozpočet projektu počítá s celkovou částkou zhruba 6 mil. Kč (cca 5,5 mil. Kč si vyžádají výsadby, zbytek pak kácení a ošetření dřevin a ošetření trvalých travních porostů).
Město Nýrsko bude i nadále postupovat podle projektu Ing. Spěváčka, aby jednoduše zlepšilo život všech obyvatel sídliště. Přestože v době sestavování rozpočtu na letošní rok nebyly ještě známy konkrétní sumy, Město už vyčlenilo prostředky na realizaci projektu pro letošní rok. Navíc podle informací radnice by Město do budoucna chtělo takto zmapovat i jiná místa ve městě.