Pro toulavé a opuštěné kočky postavíme v Klatovech záchytnou stanici

TISKOVÁ ZPRÁVA MĚSTA KLATOVY

Pro toulavé a opuštěné kočky postaví v Klatovech záchytnou stanici

Datum: duben 2026

V Klatovech vznikne záchytná stanice pro toulavé a opuštěné kočky. Město tak rozšíří péči o zvířata a naváže na již fungující program pomoci nalezeným kočkám.


Nejpozději v létě začne v Klatovech fungovat záchytná stanice pro toulavé a opuštěné kočky. Město ji postaví v objektu úpravny vody u Sobětic. Částkou 2,5 milionu korun zafinancuje stavbu Plzeňský kraj, město Klatovy se bude podílet na dostavbě, vybavení a částečném provozu stanice.

„Všechny toulavé a opuštěné kočky převáželi městští strážníci do záchytných stanic v Sušici nebo v Plzni. Proto v červnu 2024 schválila rada města Program péče o nalezené kočky, který umožňuje odchyt zvířat, základní veterinární ošetření, očkování a čipování, případně kastraci,“ vysvětluje klatovský místostarosta Pavel Strolený.

„Na základě tohoto programu vznikla síť dočasných pečovatelů, kteří se o nalezená zvířata starají. Náklady na veterinární péči hradí město.“
Pavel Strolený, místostarosta Klatov

Dalším krokem programu je právě výstavba záchytné stanice. V současné době se čeká na dokončení projektu, následně začne samotná stavba. Zadaptovány budou bývalé technické místnosti, kde vznikne zázemí pro kočky včetně karantény, ale také prostor pro základní veterinární ošetření a personál.

Kočky zde budou ošetřeny, očipovány a případně vykastrovány. Následně mohou být nabídnuty k adopci, umístěny do náhradní péče nebo vypuštěny zpět do přirozeného prostředí.

Kapacita záchytné stanice bude přibližně pro tři desítky koček. Provoz zajistí spolek Kočky – Klatovy, který může čerpat finanční prostředky z kastračních programů, od dobrovolných dárců i z příspěvků města.

Důležité informace
  • Spuštění provozu: nejpozději léto 2026
  • Kapacita: cca 30 koček
  • Financování stavby: Plzeňský kraj (2,5 mil. Kč)
  • Zapojení města: dostavba, vybavení a provoz
  • Provozovatel: spolek Kočky – Klatovy

Důvodem pro výstavbu záchytné stanice je také zákonná povinnost obcí postarat se o opuštěná a toulavá zvířata nalezená na svém území podle zákona č. 246/1992 Sb., o ochraně zvířat proti týrání. Útulek pro psy funguje v Klatovech již od roku 2002, nyní k němu přibude i zázemí pro kočky.