INDIVIDUÁLNÍ OCHRANA | MĚSTSKÝ ÚŘAD KLATOVY

INDIVIDUÁLNÍ OCHRANA

Hlavní menu

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Pošumavská odpadová, s.r.o.
Pošumavská odpadová, s.r.o.

Individuální ochrana

Prostředky individuální ochrany obyvatelstva (PIO)

Individuální ochrana je souhrn opatření, jejichž cílem je omezit v nejvyšší možné míře působení radioaktivních a otravných látek i bakteriologických prostředků na nejdůležitější části lidského organismu, především na dýchací cesty a obličej.

Jedná se především o ochranné masky CM-3 a CM-4 pro děti od 12 let a dospělé, ochranné masky DM-1 a CM-3/3h pro děti do 12 let a dětský ochranný vak pro děti do 18 měsíců.

Stát zabezpečuje prostředky individuální ochrany pouze pro děti do ukončení školní docházky a pro osoby umístěné ve zdravotních a sociálních zařízeních. Ostatní obyvatelé si mohou nakoupit prostředky individuální ochrany ve specializo¬vaných prodejnách ( informace sdělí ÚO HZS PK Klatovy)

Pro případ ohrožení obyvatelstva má HZS PK ÚO Klatovy ve svém skladu v Mochtíně připraveny PIO .

O případných místech výdeje prostředků by byli občané včas informováni.

 

Prostředky improvizované ochrany osob v radioaktivně, chemicky a biologicky zamořeném prostředí

Prostředky improvizované ochrany osob jsou prostředky, které chrání dýchací cesty a povrch těla při vynuceném a krátkodobém pobytu v radioaktivně, chemicky a biologicky zamořeném prostředí.

K ochraně dýchacích cest použijeme navlhčenou roušku (složený kapesník, ručník, utěrka) přiložením na nos a ústa. Upevněte roušku v zátylku šálou či šátkem.

Hlavu chraňte čepicí, kloboukem, šálou či kuklou tak, aby vlasy byly úplně zakryty a zvolená pokrývka hlavy chránila též čelo, uši a krk.

Oči chraňte brýlemi – lyžařskými, plaveckými či motoristickými, ale větrací průduchy přelepte lepicí páskou. Pokud ne¬máte tyto brýle k dispozici, chraňte oči přetažením průhledného igelitového sáčku přes hlavu a jeho stažením tkanicí či gumou v úrovni lícních kostí.

Povrch těla chraňte kombinézou, kalhotami, pláštěnkou do deště, šusťákovou sportovní soupravou. Tyto ochranné oděvy je nutné dostatečně utěsnit u krku, rukávů a nohavic.

Nohy chraňte nejlépe vysokými botami nebo holínkami, ruce nejlépe zakryjeme gumovými nebo koženými rukavicemi.

Při návratu ze zamořeného prostředí do bytu odložte v předsíni veškerý svrchní oděv do igelitového pytle a zavažte jej. Pokud je to možné, pečlivě se osprchujte, otřete se do sucha a oblečte se do čistého oděvu.

 

 

 

více info: http://www.hzscr.cz/ochrana-obyvatelstva.aspx

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Městský úřad Klatovy, redakčním systémem DynaWeb. Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ