FRANCIE - POLIGNY

POLIGNY

Historie Poligny sahá až do římských dob. Přítomnost obyvatel na území Poligny je doložena bronzovými předměty nalezenými v jeskyni v Roncevaux a v mohylovém lese Moidons. Jméno Poligny (Polemniacum) se objevilo poprvé v roce 870 v Meerssenově smlouvě, která rozdělila Lotharingie (ke kterému Poligny patřila od roku 843) mezi Louis le Germanique a Charles le Chauve. Poligny, jako celý region, byla připsána Louis na le Germanique. Po mnoha krvavých válkách se připojilo město ke království Francie, což bylo v roce 1674, po Smlouvě o Nimègue.

Po celá desetiletí, město Poligny zaujímá převažující místo v dopravní síti ve východní Francii. Poligny leží na křižovatce dvou velmi důležitých cest: RN83, běžící ze Štrasburku do Lyonu a RN5, která vede z Paříže do Ženevy přes Haut Jura. Od roku 1998, Poligny měla tu čest s dálnicí A39 a A391. Stejně jako se říká o Římě, může cestovatel říci o Poligny, že "všechny cesty vedou do Poligny".

Poligny se nazývá městem přátelství. Živí se přátelstvím s ostatními Evropany více než čtyřicet let. Výměny jsou nejen oficiální, ale také vzdělávací, sportovní, kulturní, a to prostřednictvím sdružení . Prostřednictvím svého renomé a intelektuálními nebo dokonce i vědeckými vlivy, město Poligny nemůže zůstat izolované.

Toto město má podepsané partnerství s městem Klatovy od roku 1992. Smlouvy tehdy podepsali Pierre Tinquely, starosta města Poligny a klatovský starosta ing. Jan Vrána.

Poligny je správně pojmenována "hlavní město z Comté ". Prostřednictvím své dovednosti a vybavení, je mezinárodně uznávaným střediskem v potravinářském průmyslu. Zejména díky zrání sýrů Comté, který má jedinečné vědecké kvality. Tento vynikající sýr se prodává po celém světě.

Druhým klenotem jídel Poligny jsou vinice. Na tak malou část města se vztahuje 1 850 ha vinic v pohoří Jura. Vinohrady Poligny produkují jakostní vína jako jsou Chardonnay, Savagnin, Poulsard, Trousseau, zapsané pod označením původu: Côtes-du-Jura, Macvin du Jura nebo dokonce Crémant du Jura. Vinaři z Poligny také produkují "Jura Gold" nebo Vin Jaune, Savagnin

 

Smlouva o partnerství byla uzavřena dne 26.11.1992. 

Jménem města Klatovy - starosta  ing. Jan Vrána.

 Jménem města Poligny - starosta Pierre Tinguely.


 


odkaz na stránky města Poligny zde