Obsah stránky
Barokní Klatovy
Oficiálním datem příchodu jezuitů do Klatov je 11. březen 1636. Jejich příchodu předcházela úspěšná činnost kazatele a misionáře P. Adalberta Chanovského z Dlouhé Vsi, který ve zdejším kraji působil asi od roku 1621.
V roce 1642 byla založena jezuitská kolej. Nedlouho poté začali jezuité i s výukou, postupně vzniklo latinské gymnázium a dokonce i seminář a díky nadacím mohli zdarma studovat i synové z nejchudších rodin, pokud projevili dostatečné nadání.
Základní kámen ke stavbě nové jezuitské koleje (čp. 59) byl položen 13. dubna 1655.
V roce 1656 byla započata stavba kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce, první mše se konala. 31. července 1675, o svátku sv. Ignáce z Loyoly. Další práce pokračovaly až do roku 1679.
V kryptách pod kostelem – klatovských katakombách – se začalo pohřbívat ihned po dokončení lodi kostela. První významné pohřby jsou zaznamenány k roku 1677, není však vyloučenou, že se zde pohřbívalo již dříve.
V letech 1692 – 1693 postavili jezuité v zahradě koleje seminář.
V roce 1723 byla dokončena budova nového gymnasia, pravděpodobně v létech 1729 - 1743 byla provedena úprava průčelí kostela, která je zřejmě právem připisována K. I. Dientzenhoferovi.
Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 připadl kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce, gymnásium a další části komplexu městu Klatovy, v jezuitské koleji pak byla zřízena kasárna.
Jezuitská kolej je dnes propojena s kostelem skleněnou lávkou, tzv. prampouchem, který navrhla známá architektka Eva Jiřičná.
Podrobné informace naleznete na www stránkách spolku Klatovské katakomby