Z Klatov na Opálku, Strážov a Běšiny

Klatovy - Bezděkov - Rohozno - Janovice n.Ú. - Opálka - Strážov - Běšiny - Klatovy
Délka: cca 34 km

Z Klatov vyjedete po cyklostezce kolem plaveckého bazénu, v Tajanově odbočíte doleva na cyklostezku č. 2052, která vede přes Bezděkov a Rohozno do Janovic nad Úhlavou. Zde projedete městečkem až k areálu bývalých kasáren, kde odbočíte doleva směrem na Strážov. Po cestě vás čeká krátký kopeček k tvrzi v Opálce a stoupání do Strážova. Mírné táhlé stoupání si užijete také za Strážovem až do obce Lukavice. Za ní se můžete těšit na sjezd do Běšin, kde přijedete k hlavní silnici Klatovy - Železná Ruda. Zde se můžete dát doleva a jet po silnici až do obce Neznašovy a Radinovy, kde přijedete na cyklostezku (č. 38) a po ní dojedete až do Klatov. Na tuto cyklostezku můžete najet také v Běšinech (za kostelem) - úsek do Radinov je ale kopcovitý a povrch místních komunikací neupravený.

Charakteristika cesty: Trasa je vedena po cyklostezkách a málo frekventovaných silnicích II. třídy, v úseku Běšiny - Radinovy je možné jet po silnici I. třídy nebo obtížnější (ale bezpečnější) trasu po cyklostezce č. 38.

Zajímavosti v okolí trasy:

Opálka: Gotická tvrz z konce 14. století, renesančně přestavěna v 16. století, v současné době ve špatném stavu, veřejnosti nepřístupná.
Strážov: Hornické město, ve kterém se na přelomu 15. a 16. stol. těžilo stříbro.
Text : Informační centrum Klatovy, www.klatovy.cz/icklatovy